Asbest Söküm Uzmanlığı

Asbest Nedir?

Asbest (amyant); beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek lifli yapıda kanserojen tarzda bir mineraldir.

Asbest Söküm Uzmanı Ne İş Yapar?

Birçok kişinin henüz ilk kez duyduğu bu meslek dalı aslında çevre ve insan sağlığı için çok önemli bir meslek türü. Kanserojen bir madde olan ve geçmişte sıkça kullanıldığı için başta kentsel dönüşüm projelerinde olmak üzere hayatımızı tehlikeye sokan asbest mineralini içeren maddelerin söküm aşamasında danışmanlık yapan asbest söküm uzmanları bu alanda eğitim almış uzman kişilerdir.

Asbest Söküm Uzmanı Görevleri

Asbest minerali insanlar için son derece zararlı maddeler arasında yer alır. Geçmiş yıllarda inşaat malzemelerinde sıkça kullanılan asbest her ne kadar günümüzde yasaklanmış bir malzeme olsa da, o dönemlerden bu yana varlığını hala sürdürmekte ve insanları kanser tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Geçmiş yıllardan bu güne ulaşmış olan asbestli yapıların yıkım aşamasında ise asbestin yaratacağı tehlikeleri kontrol altına alabilmek için asbest söküm uzmanlarından destek alınır. Asbest söküm uzmanları, sökümü yapılacak olan taşıt ya da yapılarda asbest içeren malzemeleri tespit ederek asbest raporu hazırlar. Uzmanların hazırlamış olduğu bu rapor doğrultusunda asbest söküm işinin yöntemlerine ve alınacak önlemlere karar verilir. Söküm işlemleri esnasında asbest söküm uzmanı söküm elemanlarına danışmanlık ve gözetimde bulunur.

Asbest Söküm Uzmanı Nasıl Olunur?

Asbest söküm uzmanı olabilmek için kişilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp bu eğitimlerden başarılı olması gerekmektedir. Bununla birlikte bir kişinin asbest sökün uzmanı olabilmesi ve bu eğitimlere katılabilmesi için C sınıfı iş güvenliği uzmanı olması şarttır. Bu da üniversitelerin veya meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun, C sınıfı iş güvenliği eğitiminde ve sınavında yeterli olmayı gerektiren bir koşuldur. Bu koşulu yerine getiren kişiler 5 gün süren asbest söküm uzmanlığı eğitimine katılarak asbest özellikleri, asbestin tehlikeleri, asbest sökümü hakkında teknik bilgi ve söküm işlemi sırasında alınması gereken iş güvenliği önlemleri gibi konular hakkında bilgilendirilirler. Eğitimin sonunda katılımcılara bir sınav yapılır ve sınavda 100 puan üzerinden 70 puan alan katılımcılara “Asbest Söküm Uzmanlığı Belgesi” verilir. Sınavda başarısız olan katılımcıların ise 2. bir sınav hakkı daha mevcuttur, ancak katılımcı 2. sınavda da başarısız olursa tekrar eğitim alması gerekmektedir.

ASBESTLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ASBEST SÖKÜMÜ İLE İLGİLİ EĞİTİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN TEBLİĞ

Ekleri için tıklayınız